logo
TR       EN

Saç Nasıl Hızlı Uzar?

Nur Bilen Yavuzer Haziran 9, 2018

Eğer siz de benim gibi uzadıkça saçını kestirip, sonra yeniden uzaması için uğraşanlardansanız, bu yazım sizin için.


Tam bir ay önce neredeyse omuzlarımda olan saçlarımı kısacık kestirdim, öyle ki önleri kaşlarımın üzerinde ensem ise üç numara idi. İlk günler her zamanki gibi çok güzeldi, ohhh dedim iyi ki kestirdim yıka çık çok rahat, üç dört gün sonra hep aynı oluşundan sıkılmaya başladım. Durağan şeylerden oldum olası sıkılmışımdır, duran değil akan suyu severim. Kısaca benim için yeni bir saç uzatma macerası başladı. Hedef kulak altı, ulaşmaya az kaldı. Bir ayda tam iki parmak uzadı bile.


Nasıl mı? İşte size daha önce de denediğim, sonuç aldığım ve rutin bakımlarım arasında yer alan bazı tarifler.


Hindistancevizi Yağı


Evde muıtlaka olması gereken güzellik ürünlerinden biri bu yağ. Sadece saçlarınız için değil, cildiniz için ve hatta mutfakta da kullanabilirsiniz. Nemli bir pamuğa süreceğiniz bir parça saf hindistancevizi yağı ile makyajınızı temizleyebilirsiniz, özellikle hassas ve kaşıntılı ciltler için idealdir. Kuru ciltler için besleyici bakım yağı olarak kullanilabilir, cildin suyunu tutmasına ve nemli kalmasına yardımcı olur. Saçlar için de müthiş bir besin deposudur, hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar, kabarık ve kuru olan saçları sakinleştirir ve parlaklık verir. Haftada bir iki kez temiz saça diplerden uçlara kadar uygulayın, streç ile sarın ve sabah yıkayın. Su ile temas etmeden önce şampuanı tüm saça karıştırır ve daha sonra ıslatırsanız çok kolay arınacaktır.


Sinameki Otu


Sinameki bitkisinin saç uzamasına faydası olduğunu bundan seneler önce büyükbabamın doğal tarifler kitabında okumuştum. Hemen sonrasında denedim ve o blog’da da paylaştım, çok mesaj geldi, gerçekten işe yaradığına dair. Hem yapılası kolay hem de durulanması. Saç diplerinin güçlenmesine, daha gür ve çabuk uzamasına yardımcı oluyor. Bir su bardağı içme suyunda iki tutam sinameki otunu kaynatın, kaynamış suyun içinde on dakika demlenmesini bekleyin. Yine haftada bir iki kez temiz saça sadece diplere gerecek şekilde uygulayın. Bunun için bir sprey kullanabilirsiniz. Saçınızda 3-4 saat kalması yeterli, ben bazen gece yapıp sabah yıkıyorum, şampuan ile kolayca arınıyor.


Saç Dökülmesi ve Gürleşmesi İçin Özel Olarak Formüle Edilmiş Ürünler


Bu sefer sadece doğal tarifler ile sınırlı kalmayıp, eczacı arkadaşlarımdan da saça yönelik ürünler konusunda tavsiye istedim. Ducray Neoptide Lotion, sprey formu ile çok kolay uygulanan ve düşündüğümden daha hızlı sonuç veren bir ürün oldu. Özellikle kronik saç dökülmelerinde kullanılan bu losyon içeriğindeki gliserin ile saçı besliyor ve canlandırıyor. Zayıf telli saçların güçlenmesini sağlıyor. Yabanil nane yaprağı özleri ile saç diplerindeki kepek oluşumunu ve kaşınma hissini engelliyor. Ruskus özleri saçın gür çıkmasına yardımcı oluyor. Bir gün arayla geceleri sadece saç diplerine 12-15 püskürtme yeterli, fırça ile tarayarak hem kan dolaşımını arttırabilir hem de tüm saç dersine yayabilirsiniz. 2-3 saat kaldıktan sonra şampuan ile durulanabilir ama ben gece uygulayıp sabah yıkıyorum. Kuruduğu için akmıyır ve bulaşmıyor.


Uzatmak kolay zor olan kestirmek diyorum ve bence hayat saçlarınızı kısa kestirmemek için çok kısa, uzarken bir çok farklı modelde kullanmak da hediyesi.


< Geri Dön

Benzer İçerikler

Tüm Makaleler

Bizi takip edin!

*

Instagram