logo
TR       EN

Erkekler ve Estetik Ameliyatlar

Prof. Dr. Reha Yavuzer Haziran 22, 2018

Estetik denilince akla nedense hep akla kadınlar gelir ancak tüm dünyada erkekler de giderek güzellik ve estetik açısından daha bilinçli ve duyarlı hale geliyor. Erkekler yaşlanma sürecini yavaşlatan iğneli uygulamaları daha fazla yaptırır hale geldikleri gibi, estetik ameliyatları da giderek artan oranda istemekte . Türk erkekleri bu konuda Avrupalı hemcinslerine göre daha geride. Yeni yeni erkekler utangaçlıklarını yenerek estetik cerrahinin getirdiği avantajlardan yararlanıyor.


“Türkiye’de en çok uygulanan yöntemler hangileri” 


Türkiye’de bir numaralı estetik cerrahi girişim açık ara burun ameliyatları. Bu nedenle tüm dünyada rhinoplasty denilince pek çok Türk Plastik Cerrah’ın ismi ön plana çıkmakta. Erkek burun ameliyatları çok daha dikkat gerektiriyor. Doğal, yapılı olduğu anlaşılmayan, kalkık olmayan, kavissiz ve düz burun şekli hem doktorların hem de erkeklerin tercihi. Bunu da elde etmek mümkün. Erkeklerde doğallık çok önem kazanıyor. Ultrasonik bıçaklar yardımıyla veya çok ince keskilerle daha az morarma ile yapılan burun ameliyatları erkeklerin iş hayatına kısa sürede dönmesini sağlıyor. Fazla kilolar ve yetersiz egzersiz nedeniyle vücut şeklinin arzu edilenden farklı olması önemli bir sorun. Liposuction işlemleri hiç bir zaman kilo vermek için değil ama bedene şekil vermek için kullanılmalı. Göğüs, bel ve karın erkeklerin yağ aldırma için baş vurdukları ana bölgeler. Maalesef çoğumuzun kurtulmak istediği fazla yağımız mevcut. Türkiye’de de yaş ortalaması giderek artmakta. Yaşlanmanın yüzümüzde en erken bulgularını ortaya koyduğu göz kapakları bu nedenle estetik arayışında üst sıralarda. Göz kapaklarındaki deri fazlasını, kırışıklıkları ve torbalanmaları gideren göz kapağı ameliyatları da erkeklerin gözdesi.


Erkeklerde İlk Beş:


  1. Estetik Burun Ameliyatı
  2. Liposcution
  3. Jinekomasti ameliyatları
  4. Estetik Göz kapağı
  5. Saç ekimi

Dış görüntüsüne önem veren erkeklerde artık dolgu ve botoks uygulamaları için başvuruyor. Bu konuda çekincelerin azalması ve erkeklerin de bu uygulamaların sağlıklı bakım uygulamaları olduğunu kabul ederek, konu ile ilgili utangaçlıklarını yenmeleri erkek bireylerde cerrahi dışı uygulamalara başvuruda artış nedeni. Bu konuda da Türk toplumunda erkekler batılı toplumlarla kıyaslandığında daha çekingen gözüküyor.


En popüler cerrahi dışı işlem sıralaması


  1. Botulinum Toksin Tip A (Botoks, Dysport)
  2. Dolgu (hyaluronik asit)
  3. Lazer uygulamaları
  4. Yağ enjeksiyonu
  5. Cilt sıkılaştırıcı cihazlar

Öte yandan bu uygulamaların dağılımı yaşla da  değişkenlik göstermekte. Genç yaş grubunda burun ve kepçe kulak operasyonları dikkati çekerken, daha ileri yaşlarda ise göz kapağı ve meme küçültme daha sık başvurulan yöntemler olmakta.


18-30 Yaş    Burun (Rhinoplasty), Kepçe kulak düzeltilmesi


30-50 Yaş    Meme küçültme (jinekomasti), Liposuction (yağ aldırma)


50-65 Yaş    Göz Kapağı, Yüz germe, Boyun germe


Cerrahi dışı uygulamalarda ise her üç yaş grubunda da en sık yapılan işlemi botulinum toksin uygulaması oluşturmakta.


Ya cilt bakımı? 


Erkekler giderek daha fazla genç ve dinamik gözükme arzusunda. Bu nedenle ek gıda ve vitamin kullanımı, cilt bakımı, kozmetik ürün kullanımı ve ameliyat dışı girişimler olan dolgu ve botoks uygulamaları giderek artıyor ve kabul görüyor. Yaşlanmanın en erken belirtilerini veren cildimizin nemli tutulması, ultraviyole ışınlarından korunması, periyodik olarak mekanik ve kimyasal olarak temizlenmesi oldukça önemli uygulamalar. Erkekler de cilt bakımı ile ilgili talep artış gösterse de halen bunun önemini tam kavranmamış gibi. Çok geç kalmadan cildimize bakmaya başlamalıyız yoksa kadınlar bizden daha tedbirli oldukları için yaşlanmada onları hızla geçeceğiz.


< Geri Dön

Bizi takip edin!

*

Instagram