logo
TR       EN

Dövmelerinizden Kurtulma Zamanı

Prof. Dr. Reha Yavuzer Kasım 6, 2018

Dövmesi olan her sekiz kişiden biri yaptırdığı için pişman. Kimi zaman çok düşünmeden birtakım adımlar atıyoruz. Bunun sonucunu da ömür boyu taşımak zorunda kaldığımız oluyor. İşte bazen dövmeler de hayatımıza bir anda girip ardından istemesek de bizden ayrılmayan bir parçamız oluyorlar. Elbette hayatımızın sonuna kadar gönül rahatlığı içinde taşımak istediğimiz dövmeler de var. Ancak dövmenizden kurtulmak istiyorsanız bu mümkün.


Dövme Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Elbette boşanmak için evlenilmez ama iş dövme yaptırmaya gelince bir gün dövmenizi sildirmek isteyebileceğinizi akıldan çıkartmayın. Öncelikle dövme yaptırmak istediğiniz bölgeye iyi karar verin. Çok görünen yerlerinizi tercih etmemekte fayda var. Omuz, sırt bacak gibi bölgeleri yüz, boyun veya kollarınıza göre tercih edin. Dövmenizi çıkarttırmasanız bile çok fazla görülmeleri mümkün olmayacağı için ileride sizi rahatsız etme şansı daha az olur. Yaptırmak istediğiniz dövmenin şekli de oldukça önemli; çok büyük şekiller veya isimlerden kaçınmakta fayda var. Sildirilmek istenilen dövmelerin önemli bir kısmını sevgili veya arkadaş isimleri veya büyük şekillerin oluşturduğunu unutmayın. Dövmenin rengi de en az yeri ve büyüklüğü kadar önemli. Sarı, kırmızı, yeşil gibi renklerin silinmesi siyah ve tonlarına göre çok daha zor bazen imkânsız olmakta. Çıkartması en zor olan renk yeşildir. Teknik olarak çok derine yerleştirilen dövme pigmentleri de yine silinmek istenildiğinde zorlanılmakta. Dövmenin yüzeye ve aynı derinlikte yapılması için mutlaka profesyonel bir dövmeci tercih etmekte fayda var. Kullanılacak malzemenin steril olması, boyalarının dövme için üretilmiş olması, hijyenik koşullar zaten olmazsa olmazlar.


Dövmenizden kurtulmanız mümkün olabilir


Şayet bir gün dövmenize veda etmek isterseniz yapılabilecekler var. Tüm yukarıdakilere dikkat ederek dövme yaptırdıysanız dövmenizle yollarınızı ayırmaya karar verdiğinizde işiniz çok daha kolay olacaktır.


Lazer Tedavisi


Q-switch lazer teknolojisi ile dövme silme işlemi yapılmaktadır. Lazer öncesinde sıklıkla uyuşturucu kremler ile ağrı azaltılması amaçlanır. Ardından güçlü lazer enerjisi ile pigment partikülleri parçalanır. Ardından vücudun koruyucu hücreleri parçalanan renk parçacıklarını adeta yutarak bölgeden zaman içerisinde uzaklaştırırlar. Lazer sonrasında bölgede kabuklanma meydana gelebilir ve haftalar içerisinde aşamalı olarak dövmenin renginin solduğu izlenir. İyileşme hızına göre 2-4 haftalık aralarla seanslar halinde istenilen sonuca kadar tedaviye devam edilir. Pigmentler ne kadar derindeyse silme işlemi de o kadar çok seans gerektirecektir. Lazer uygulaması dövmenin büyüklüğüne bağlı olarak 5 dakika ile saatler arasında değişen sürede gerçekleşir. Uygulama sonrası kişi normal yaşantısına döner ancak ilgili bölgenin güneş ışınlarından korunması şarttır.


IPL Tedavisi


Lazer enerjisi yerine yoğun ışık tedavisi ile de dövmelerin soluklaştırılarak aşamalı silinmesi mümkün olur. Q switch lazer teknolojisine göre başarısı daha az olmakla beraber daha ucuz ve daha az ağrılı bir metottur. Lazere göre daha fazla seans uygulamak gerekir (8-10 seans)


Cerrahi Tedavi


Lazer tedavisine iyi yanıt vermeyen küçük ve renkli dövmeler cerrahi olarak kesilip alınabilir. Tabi geride bir ameliyat izi bırakacak bu işleme son çare olarak başvurmak gerekir.


Dermabrazyon


Yüzeysel dövmelerde şayet lazer tedavisi için uygun cihaz yoksa bu takdirde zımparalama yöntemi ile dövme silinebilir. Bu işleme bağlı skar dokusu gelişme olasılığı yüksektir. Dermabrazyon günümüzde dövme silmek için çok nadir tercih edilir.


Kimyasal Tedavi


Dövme silmek için değişik kimyasal içerikli kremler mevcut. Ancak bunların pek çoğunun güvenirliliği ve sonuçları hakkında soru işaretleri yaygın. Bu nedenle dövmenizi sildirmek istiyorsanız mutlaka öncelikle bir dermatolog veya plastik cerraha gitmenizde fayda var.


 


< Geri Dön

Benzer İçerikler

Tüm Makaleler

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram