logo
TR       EN

Hamilelik I

Nur Bilen Yavuzer Nisan 5, 2018

Bana hamilelik nedir diye sorsanız, yapılması ve yapılmaması gereken bir çok şey gelir aklıma. Öyle çok ses, söz, fikir var ki, insan kendini anne olacakmış gibi değil, başına her an bir şey gelecekmiş gibi hissediyor. İtiraf etmeliyim, ben de bir süre bu çelişki içinde kaldım, ne yemeliyim, nasıl spor yapmalıyım ve kendime nasıl bakmalıyım? Bu ay size en çok sorduğunuz, cildimizde meydana gelen değişiklikleri anlatacağım.


Daha ilk haftalardan itibaren cildimizde göze çarpan değişiklikler, eskiye göre biraz daha özenli ve dikkatli olmamız gerektiğini açıkça anlatıyor aslında. Ben ilk aylarda ciddi bir yağlanma yaşadım, sabah uyandığımda özellikle burun ve alın bölgemin parlak olduğunu görüyordum. Bazılarımızın ise bunun tam tersi, cildi kurur ve gerilir. Zaten hassas olan ciltler ise daha da hassas bir hal alır, kızarır ve kaşınır. Lekeleri ne siz sorun ne ben söyleyeyim, zaten halk dilinde bir ismi bile var “hamilelik maskesi”. Bu tek başına bir konu aslında, daha sonra uzun uzun tedavi alternatiflerini yazacağım.


ÖNCELİK CİLT BAKIMINDA


Aslında cildimizde yaşadığımız bu değişikliklerin asıl sebebi hormonlar. Hamilelik boyunca östrojen ve progesteron hormonları normalde olduğundan çok daha fazla salgılanır, bununla beraber de cildimizdeki yağ üretimi artar. Bu yüzden cildimiz eskiden olduğundan daha yağlı ve sivilceye yatkın bir hal alır. Eğer böyle bir şikayetiniz var ise, yüz temizleme ürününüz mutlaka jel formda olmalı ve makyajınız olsa da olmasa da yüzünüzü her akşam bununla yıkamalısınız. Sadece akşamları, sabah her ne kadar yağlı uyanırsanız uyanın, hem sabah hem akşam yüzü köpürterek yıkamak doğru değil. Yıkadıktan sonra hafifçe ıslaklığını alıp, tam kurumadan nemlendiricinizi sürmelisiniz. Cildim zaten yağlandı, nemlendiriciye ne gerek var demeyin. Yağ ve nem iki farklı şey, cildinizin neme ihtiyacı var ama yağlı değil su bazlı bir ürün kullanmalısınız. Yani eski nemlendiricinizi bir kenara bırakın ve üzerinde “su bazlı” yazan yeni bir nemlendirici alın. Kenara koymanız gereken diğer ürünler ise, maskeler ve serumlar. Bu dönemde ne kadar az şey kullanırsanız o kadar iyi. Eğer sivilce probleminiz var ise bir uzmana danışmadan sivilce kremi kullanmayın, bu kremlerin içerikleri bebeğin gelişimi için sağlıklı olmayabilir. Bol su için ve bu durumun geçici olduğunu unutmayın.


Hamile olduğumuz süre içerisinde androjen gibi hormonların artışıyla yüzümüz ve vücudumuzdaki tüylerin artması ve koyulaşabilir. Dikkat etmek gereken iki şey var, biri yüze sir ağda yapılmaması, çünkü sonrasında ciddi bir leke ihtimali var. İkincisi ise yine yüz bölgesine tıraş yapılmaması. Doğumdan sonra altı ay içinde normale dönecek bu kıl yapısını tıraş ile tamamen değiştirebilirsiniz. Lazer uygulamalarını, tüy sarartıcı ve dökücü kremleri de önermediğimiz için bir süre eski yöntemlere geri dönmekten başka çare yok. Soğuk ağda bantları ve ip ile bir süre idare etmemiz gerekiyor.


AH BU HORMONLAR


Egzama problemi olanlar hamilelik ile beraber ciltlerini çok daha nemli tutmaya özen göstermelidir. İyi bir haber de, bazılarımızda egzamanın yine hormonların etkisi ile hamileyken tamamen kaybolduğu. Eğer şanslı grupta değilseniz, doktorunuzun tavsiyesinden çıkmayın ve tabili kortizonlu kremlerden uzak durun.


Chloasma ya da daha yaygın adı ile hamilelik lekesi, hepimizin en büyük derdi biliyorum. Sık sık hastalarımızda gördüğüm bu lekelenme gerçekten bir günde oluyormuş, yaşadım. Ah bu hormonlar melanin üretimini arttırıyorlar ve cilt bu artışa maalesef bir anda uyum sağlayamıyor. Güneşi de görünce gelsin koyu lekeler, hatta güneşi direk görmesek de olur, gölgede maruz kaldığımız indirek güneş ışınları da yeterli. Hele bir de benim gibi tüp bebek tedavisi ile hamile kaldıysanız, aylarca kullandığımız östrojenden dolayı, lekeler çok daha fazla ve koyu renk olabilir. Ne mi yapacağız? Özellikle ilk aylarımızda yaza denk geldiysek güneşte kalmamaya çok dikkat edeceğiz. Hangi mevsimde olursak olalım, dışardaysak güneş koruyucuyu günde iki üç kez tekrarlayacağız. Biliyorum ki, bu lekelerin büyük bir kısmı doğumla beraber açılıyor ama açılmaz ise çok etkili leke tedavileri var, korkmayın. Hamileyken leke açıcı kremleri kesinlikle kullanamadığımızı da tekrar hatırlatıyorum.


SU İÇMEK ÇOK ÖNEMLİ


Lekelerden sonra ikinci sırada gelen korkulu rüya ise çatlaklar. Bir çoğumuz daha hamile olduğumuzu öğrendiğimiz haftalardan önlem almaya başlıyoruz. Böyle açık açık yazmak istemezdim ama çatlamaya engel olmak çok da mümkün değil. Biliyorum çeşit çeşit kremler var, tabi nemlendirmek çok önemli, bunu ihmal etmeyin ama bir mucize de beklemeyin. Cildimiz normalden çok daha fazla gerildiği için olur çatlak, bu yüzden kilomuza dikkat etmemiz gerçekten önemli. Doktorların söylediği on iki kilonun üzerine çıkmamak, aslında bu biraz da bizim elimizde. Su içmek de çok önemli, çünkü cildi içerden nemlendirmek, dışardan kremler sürerek nemli tutmaya çalışmak kadar değerli. Bir de annenize sorun bakalım, ne kadar çatlamış, biliyoruz ki genetik faktörler cilt üzerinde çok etkili.


Düzenli egzersiz yapmak, sadece kilonuz için değil aynı zamanda vücudunuzdaki kan dolaşımının sağlığı için önemli. Hamilelikte özellikle bacaklarınızda oluşan koyu renk damarların yani varislerin sebebi büyüyen rahimin baskısı. Her gün mutlaka az da olsa yürüyün ve uzun süre hareketsiz ayakta kalmayın. Haftada bir yaptıracağınız hamile masajı, hem size çok iyi hissettirir hem de dolaşımı hızlandırır.


Hep söylüyorum, her ne kadar aynaya baktığımızda, yüzümüzde ve vücudumuzda değişiklikler görüyor olsak da, bu bizim hayatımız boyunca yaşayacağımız en güzel ve özel dönem. İçimizde bizden sevdiğimiz adamdan bir can var. Bizden besleniyor, ve o çoğalırken zaman zaman biz azalıyoruz, bu yaşadığımız değişiklikler işte hep bundan. Uzatın ayaklarınızı, alın elinize kahvenizi, çayınızı (zararlı demeyin günde bir tane hakkımız var) oohh deyin, böyle daha güzelim, sivilcem varsa var, lekem olduysa oldu hepsi geçer. Gerçekten de geçiyor, gördüm..


İnşallah geriye mis kokulu küçük bir popo, yepyeni bir anne kalbi kalacak, azıcık çatlak da beraberinde kalıversin boş verin.


< Geri Dön

Bizi takip edin!

*

Instagram